Sotva se přehoupne leden, majitelé mnoha klisen začínají mít o starost více. S prodlužujícími dny se klisnám vrací pravidelná říje a s ní mohou přicházet i změny v chování.
Říje u klisen
Klisny patří mezi sezonně polyestrické samice, tzn. že v určité roční době u nich proběhne několik říjových – estrálních – cyklů. U klisen, které během říjových cyklů nezabřezly, na podzim nastává anestrus, to je klidová fáze reprodukčního cyklu bez příznaků říje. Anestrus trvá zhruba do ledna či února. V časném jaře se říje začíná pravidelně objevovat, nástup bývá obvykle pozvolný. V našich zeměpisných délkách klisny obvykle pravidelně říjí v období od března do září.
Jako Jekyll a Hyde
Každý cyklus se skládá ze dvou rozdílných období – samotné říje a klidového období. Klisna má nejdelší říji ze všech hospodářských zvířat, trvá 5-8 dní a průměrně přichází jednou za 21 dní, plus mínus 2 dny. Říje je patrná na chování klisny – vyhledává jiné koně, na které se tlačí, často močí a blýská stydkými pysky s typickým vylučování hlenu, tzv. nitkováním. V těchto dnes se může měnit i její vztah k člověku, může být neochotná, protivná nebo i agresivní. Po zhruba 5-8 dnech říje přichází období trvající zhruba 14 dní, kdy se chování vrací do normálu.
Říje je do jisté míry ovlivněna světelnou délkou dne, teplotou a v neposlední řadě i úrovní výživy. U klisniček se první říje objevuje ve věku 15 až 18 měsíců, jiná literatura uvádí věk 8 až 24 měsíců. Věk klisny při nástupu první říje je závislý na výživném stavu, plemeni i na individualitě klisny.
Změny chování při říji
Z klidné, ochotné a pracující klisny se může během noci stát podrážděná a hysterická potvora? Mnoho jezdců klisen ví své – je potřeba týden vydržet a pak zase bude dobře. Změny v chování v podobě podrážděnosti, nesoustředěnosti a neochoty pracovat říji samozřejmě provázet nemusí, tedy ne nijak výrazné, ale u některých klisen jsou projevy opravdu intenzivní. Klisny připravené k páření mohou s různou mírou nadšení ukazovat na svůj stav. Často mají zdvižené ocasy, „učůrávají“ kdykoli a kdekoli, pískají, kvičí, blýskají stydkými pysky, zkrátka snaží se upoutat pozornost hřebce za každou cenu. Tyto příznaky jsou někdy doprovázeny až agresivitou, stresem, přecitlivělostí v oblasti ledvin a hřbetu a ztuhlostí. Ve vzácných případech může klisna vykazovat až příznaky koliky.
Co s ní dělat nebo nedělat?
Sledujte říjící klisnu. Je-li něco obzvláště jinak než obvykle, zvláště vykazuje-li klisna trvalé známky nepohody a agresivity, zvažte konzultaci s veterinářem. Ten může doporučit třeba hormonální terapie, které mohou pomoci zmírnit silné symptomy říje.
Většinou ale nebude veterinář potřeba a postačí přizpůsobit trénink a péči.
- Zkuste zvolit méně náročný trénink a cviky, které nevyžadují vysokou míru soustředění.
- Zkuste vyjížďky v klidném prostředí, to by mohlo psychiku zklidnit.
- Zajistěte klisně během říje dostatek odpočinku v prostředí, které minimalizuje stres. Možná klisna uvítá více samoty nebo společnost jen jednoho koně.
- Během říje neprovádějte žádné stresující činnosti, jako je kování, strouhání, plánované veterinární zákroky nebo péče o zuby. Raději je odložte o týden, pokud je to možné.
- Existují přírodní doplňky a bylinky, které mohou pomoci klisně během říje zmírnit nepříjemné projevy a podpořit její pohodu. Z bylin je to třeba list maliníku obsahující látky, které podporují rovnováhu hormonů, a řebříček, který zmírňuje svalové křeče a zklidňuje podrážděnost. Kozlík lékařský je zase vhodný pro zklidnění nervového systému, pokud je klisna výrazně neklidná. Z minerálů je vhodný hořčík, který je využíván pro svůj uklidňující účinek na svaly a nervovou soustavu. Zvýšené dávky hořčíku mohou pomoci snížit podrážděnost. Vitamin B6 pomáhá regulovat hormonální cyklus a podporuje nervový systém. Dvojice zinek a selen: společně podporují zdraví reprodukčního systému a zlepšují hormonální rovnováhu.
Každá klisna prožívá svoje dny po svém. U některých klisen si majitel či jezdec ani nepovšimne, s jinými nejde po dobu říje téměř vyjít.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.